Wykonanie palmy wielkanocnej

Okres Świąt Wielkiej Nocy wiąże się nie tylko z obrzędami pisankowymi. W katolickim społeczeństwie istnieją również inne zwyczaje, oddające cześć swojemu Stwórcy. Wielkanocna palma (lub gałązka wierzbowa będąca jej substytutem) jest bowiem tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej. To właśnie z tym dniem związany jest zwyczaj święcenia palm w kościele, znany w Polsce już w czasach średniowiecza.

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła katolickiego jest znakiem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i nieśmiertelności ludzkiej duszy. Jak się jednak okazuje, wierzba nie jest tutaj regułą, ponieważ palmy wykonywane są także z gałązek malin lub porzeczek. Według dawnego zwyczaju w jej trzpień wplata się również bukszpan, barwinek, borówkę, cis oraz widłak. Wybór jest więc dość spory.

Przygotowanie efektownej palmy wymaga jednak sporo czasu i często misternej pracy. Wyróżniamy kilka jej rodzajów. W zależności od regionu różnią się one wyglądem oraz techniką wykonania. Niezwykle popularną w naszym kraju jest palma góralska. Składa się z pęku witek wierzbowych, bazi, jedliny oraz barwnych bibułkowych kwiatów i wstążek. Wartym odnotowania jest fakt, iż najdłuższa góralska palma mierzyła aż 34 metry (konkurs w Lipnicy Murowanej w 2008 roku).

W jaki sposób wykonać wielkanocna palmę? Możliwości jest tutaj sporo – skupmy się jednak na jednej z nich. Co będzie nam potrzebne?

Składniki tradycyjnej palmy wielkanocnej :
– gałązki wierzby (najlepiej mandżurskiej) lub leszczyny,
– dwa liście palmowe,
– wielobarwne kwiaty, suche zioła lub żółte bazie,
– kolorowa tasiemka i nitka,
– bibułka i nożyczki.

Sposób wykonania wielkanocnej palmy :
1. Gałązki wierzby (opcjonalnie leszczyny), kwiaty oraz bazie układamy w kolorowe palemki.
2. Dwa liście palmowe układamy jeden na drugim i co 5-10 cm przewiązujemy je kolorową tasiemką, do której przyczepiamy barwne kwiatki.
3. Łodygi liści obwiązujemy dość ciasno tak, aby nic nie wydostawało się na zewnątrz.
4. Dodajemy zasuszone zioła i inne kwiaty, a całość owijamy nitką, dokładnie obwiązując.
5. Czubek palmy pozostawiamy niezwiązany. Wszystko możemy dodatkowo przyozdobić dekoracjami wykonanymi z kolorowej bibułki.

Każdą palmę należy wykonywać, rozpoczynając mocowanie od jej wierzchołka.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 16999 bytes written, possibly out of free disk space in /home/stron/public_html/hcp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/wykonanie-palmy-wielkanocnej/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/stron/public_html/hcp.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/stron/public_html/hcp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/stron/public_html/hcp.pl/wp-includes/functions.php(3783): ob_end_flush() #2 /home/stron/public_html/hcp.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/stron/public_html/hcp.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/stron/public_html/hcp.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/stron/public_html/hcp.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/stron/public_html/hcp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435