Pisanki na papierze – dla dzieci

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych pisanek i wydmuszek wielkanocnych są wielobarwne ozdoby z papieru. Papierowe pisanki są nowym trendem w świątecznych dekoracjach, jednak z roku na rok zyskują coraz większą popularność, warto wykonać je z dziećmi. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim łatwość ich wykonania oraz powszechny dostęp do poszczególnych składników takiej ozdoby. W jaki sposób ją zrobić? Poniżej znajdziecie szczegółowy opis techniki wykonania, a także poszczególne elementy składowe pisanki z papieru.

Podstawowe składniki potrzebne do wykonania papierowych pisanek:
– pół szklanki mąki (dowolnego rodzaju),
– 4 szklanki wody,
– 3 łyżeczki cukru,
– papier kolorowy lub ilustrowane magazyny,
– klej biurowy i nożyczki.

A oto w jaki sposób możemy wykonać taką świąteczną ozdobę:
1. W misce mieszamy wcześniej przygotowaną mąkę (pół szklanki) z dwiema szklankami wody. W osobnym naczyniu gotujemy około dwóch litrów wody.
2. Do wrzątku dodajemy mieszaninę mąki i zimnej wody. Wszystko to dokładnie mieszamy i doprowadzamy do wrzenia.
3. Po zdjęciu z ognia dodajemy trzy łyżeczki cukru i mieszamy, aż do jego całkowitego rozpuszczenia. Całość pozostawiamy do wystygnięcia i zgęstnienia masy.
4. Nadmuchujemy baloniki do wielkości średnich lub większych baniek choinkowych.
5. Kolorowy papier lub gazety tniemy na malutkie paseczki i moczymy je w przygotowanej wcześniej masie z wody, mąki i cukru.
6. Tak przygotowane paseczki naklejamy na baloniki, tworząc wybraną przez siebie kompozycję.
7. Gotowe pisanki kładziemy na papierze woskowym do momentu ich całkowitego wyschnięcia, po czym odcinamy końcówkę balonika. W ten sposób mamy już gotową ozdobę na Wielkanoc! (dla uzyskania odmiennego efektu balonik możemy przebić szpilką).